تصویر ثابت

تصویر ثابت

زنجان متریالز | Zanjan Materials - مزایای آجر نما و آجر نسوز

مزایای آجر نما و آجر نسوز

آجرنما یکی از قدیمی ترین انواع مصالح ساختمانی محسوب می شود که از دیر باز برای ساخت و ساز مورد ستفاده قرارگرفته است.این ماده ی اولیه در کشور ما بیشتر از سایر کشورها قدمت دارد و همچنان از پرطرفدارترین انواع مصالح ساختمانی به شمار می آید به طوری که در دهه ی اخیر نه تنها در نمای خارجی ساختمان بلکه در بسیاری از موارد برای همه یا بخشی از دیوارهای داخلی هم از آجرنما استفاده می شود. در حال حاضر بسیاری از ساختمان ها ، واحدهای مسکونی، اداری ، کافی شاپ ها و سایر اماکن برای زیبایی و دکوراسیون جذابتر از آجرنما استفاده کرده اند که در نتیجه ی آن محیط مورد نظر انرژی و فضای بهتری پیدا کرده است.بنابراین با گذر زمان باعث استقبال طراحان و سایر افراد از دیوارهای آجری بیش از پیش شده است.به همین دلیل در این مطلب ضمن بررسی مزایای استفاده از آجرنما در طراحی داخلی و خارجی ساختمان، ویژگی های آن را توضیح خواهیم داد.در صورتی که قصد دارید دکوراسیون داخلی خانه یا محیط کار خود را تغییر دهید یا دنبال ایده ای نو برای تغییر نمای خارجی ساختمان هستید با ما همراه باشید تا بیشتر با آجر نما آشنا شوید.


دیوار آجری.بله یا خیر؟
برای پاسخ به این بخش در واقع باید به این پرسش ها پاسخ دهیم: استفاده از این نوع مصالح ساختمانی چه تأثیری روی خانه خواهد داشت؟
چرا استفاده از آجر نما ظاهر جذابی به خانه میبخشد؟

گرمابخشی به محیط:
آجرنما ها طیف رنگی مختلف از جمله زرد قهوه ای و مشکی دارند.همه ی رنگهای آجرنما در گروه رنگهای گرم قرار دارندبه همین دلیلیک دیوار آجری در سالن اصلی خانه باعث ایجاد یک فضای گرم و دلنشین در خانه خواهد شد.همچنین استفاده از آجرنما در نمای ساختمان ظاهری زنده و شاداب به ساختمان میبخشد.بنابراین بکارگیری آجرنما در مناطق سردسیر احساس بهتری به افراد حاضر در محیط خواهد بخشید.

ایجاد فضای نوستالژیک:
آجرنما ها از زمان باستان تا کنون در معماری ایرانی وجود داشته اند به همین دلیل استفاده از آنها در طراحی داخلی بعث ایجاد یک فضای نوستالژیک می‌شود.
آجر نما همچنین یادآور چیدمان سبک روستیک(روستایی و سنتی) است.در نتیجه بکارگیری آن در خانه میتواندشما را از محیط صنعتی و ماشینی شهری دور کند و یادآور محیط روستایی آرام باشد.

سازگار با انواع دکوراسیون ها:
از دیگر مزایای دیوارها با نمای آجری این است که شما می توانید با هرنوع چیدمان از آن استفاده کنید. بنابراین درصورتی که امروز دکوراسیون خانه شما سنتی است و سالهای آینده قصد تغییر دکوراسیون به سبکهای مدرنتر را دارید محدودیتی نخواهید داشت و میتوانید برای چنین چیدمانی هم دیوار آجری خانه ی خود را داشته باشید.شما میتوانید از تنوع رنگی بسیار زیادی که در محصولات وجود دارد برای سازگاری با سایر وسیل منزل بهره مند شوید.

طراحی متمایز:
با توجه به اینکه در اغلب خانه ها از دیوارهای ساده و پوششهای قدیمی مانند کاغذ دیواری یا رنگ استفاده می‌شود، پوشش آجر روی دیوارهای داخلی ظاهری متمایز و منحصر به فرد به خانه میبخشد و فضای آن را نسبت به سایر خانه ها خاص تر خواهد کرد.این موضوع احساس خوشایندی برای ساکنان ایجاد می‍کند و جذابیت بیشتری به خانه می دهد.

حس نزدیکی به طبیعت:
نصب آجر روی دیوار بسیار ساده است و احتیاج به مواد نگهدارنده و روکش اضافه ندارد.به عبارت دیگر بر خلاف اغلب دیوارپوشها آجر به تنهایی و بدون پوشش دوم نصب میشود و شما به طور مستقیم با آجر سروکارخواهید داشت و لمس و تماشای چنین دیواری حسی از نزدیکی به طبیعت را به شما القا می کند.


کنار همه‌ی تأثیرات مثبتی که آجر روی محیط خانه و ظاهر ساختمان خواهد گذاشت، ویژگی ها و مزایای بسیار زیاد آن آجر را به یکی از بهترن مصالح برای ساختمان ها تبدیل کرده است بعضی از مهمترین ویژگی های آجر به شرح زیر است:

رنگ ثابت:
محصولات ما ترکیبی از خاکهای معدنی هستند و هیچ رنگ مصنوعی و اضافه ای به آن ها افزوده نمیشود بنابراین تنوع رنگ آن ها جزء ذات آجر و طبیعی است. به همین دلیل با گذشت زمان رنگ آجرها به ویژه آجرهای نسوز ثابت بوده و بر اثر عواملی مانند تابش مستقیم و شدید خورشید یا شرایط جوی ، تغییرات دما و ... تغییری نمیکند.

مقرون به صرفه:
نسبت به سایر متریال های سست عنصر و به شدت تغییر پذیر موجود در بازار که برای نمای داخلی استفاده میشوند، آجرنما با توجه به خاص و منحصر به فرد کردن فضا و ماندگاری ظاهری و باطنی تا زمان تخریب، بسیار مقرون به صرفه است.

ماندگاری بالا و هزینه نگهداری پایین:
آجرنما ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی دوام و ماندگاری بسیار بالاتری دارند و در طول زمان پوسیده یا تجزیه نمیشوند بنابراین نیازی به مراقبت ، نقاشی، آب بندی و حفاظت در برابر موریانه و ... ندارند و به همین دلیل شما با استفاده از آجرنما برای دیوارهای خانه خود نگرانی بابت اختصاص هزینه برای مراقبت از دیوارآجری نخواهید داشت.

عایق و حفظ انرژی:
آجرنما یکی از مصالح ساختمانی است که از نظر انتقال حرارت بسیار ایده‌آل است و مانع هدر رفتن انرژی میشود.آجرنما ها میتوانند کرمای محیط را در خود ذخیره کرده یا متنایب با شرایط محیطی آن را آزاد کنند به همین دلیل دیوار آجری در ماه های گرم سال مانند فصل تابستان گرمای محیط را جذب کرده و در گرمترین ساعات روز محیطی خنک در خانه ایجاد خواهد کرد. همچنین در فصل های سرد گرمای محیط را حفظ کرده و مانع از خروج انرژی از داخل خانه میشود.به این ترتیب دیوارهای آجری می توانند کنارعایق سازی درب و پنجره خانه، ترکیبی ایده آل برای مدیریت انرژی فراهم کنند.

ساخته شده از مواد سازگار با طبیعت:
به دلیل اینکه محصولات با از مواد معدنی و معادن طبیعی تولید میشوند و همچنین آجرنما با کمترین ضایعات ممکن ساخته میشود و پس از ساخت میتوان در صورت نیاز اجزای آن را دو مرتبه جداسازی و بازیافت کرد.بنابراین آجر یکی از سازگارترین موارد با طبیعت است و آسیبی برای محیط زیست ندارد و همچنین آجر بر خلاف بسیاری از متریال ساختمانی سمی نیست و استفاده از آن برای افراد هم آسیبی به همراه نخواهد داشت.

مقاوم در برابر آتش، باد و رطوبت:
خاک نسوز در دمای بالای 1000 درجه سانتی گراد پخته و به آجر تبدیل می شود به همین دلیل آجرنما نسوز در برابر آتش و حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد.طبق آمار خانه هایی که از آجر ساخته شده اند نسبت به خانه های سیمانی مقاومت و عمر مفید بیشتری دارند.

.: Web Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات